Największy diament w kosmosie nie został znaleziony na Ziemi lecz przemierza naszą galaktykę. Jest pozostałością po wypalonej gwieździe BPM 37093 oddalonej od nas o ok. 50 lat świetlnych, znajdującej się w konstelacji Centaurus. Masę diamentu szacuje się na 10 miliardów trylionów trylionów karatów (1039 karata).
„Nazwę kosmicznego diamentu Lucy inspirowała piosenka zespołu The Beatles „Lucy In The Sky With Diamonds”.
Lucy – największy diament we wszechświecie
Kosmiczny diament Lucy został odkryty w 2004 r. Został nazwany, przez astronomów z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (USA), pseudonimem Lucy, w nawiązaniu do piosenki Beatlesów z 1960 r. „Lucy In The Sky With Diamonds”. Lucy znana jako BPM 37093 lub V*886 Cen jest 886. gwiazdą zmienną z konstelacji Centaurus, oddaloną obecnie od nas o ok. 50 lat świetlnych. Rok świetlny jest odległością jaką przemierza światło podróżując w przestrzeni kosmicznej w ciągu 1 roku, czyli 9,46 tryliona kilometrów. Ten ogromny „kawałek” skały jest częścią wypalonego białego karła, który powstał w wyniku reakcji termojądrowej z helu. Biały karzeł, którego częścią jest Lucy, zalicza się do średnio masywnych gwiazd (od 0,4 do ok. 4 mas Słońca), które spalając hel dają gwiazdy węglowe lub węglowo-tlenowe. Lucy pulsuje jak wielki gong. Pulsacja wewnętrzne przypomina ziemską falę sejsmiczną. Astronomowie mierząc częstotliwość pulsacji stwierdzili, że jądro Lucy, podobnie jak jądro białego karła, jest zbudowana z krystalicznego węgla i tlenu. Posiada cienką atmosferę składającą się z helu i wodoru. Średnica Lucy, w porównaniu do średnicy Słońca wynoszącej 1,4 mln km, to zaledwie 4000 km. Słońce posiada 109 razy większą średnicę od Ziemi, a Lucy to tylko 2/3 wielkości Ziemi, jednakże jej masa jest porównywalna z masą Słońca i wynosi 10 miliardów trylionów trylionów karatów (1039 karata) (największy diament surowy znaleziony na Ziemi miał masę ok. 3 x 103 karata). Lucy jest niewidoczna z Ziemi gołym okiem, widoczny jest natomiast przez teleskop z południowej półkuli, najlepiej pomiędzy marcem a czerwcem. W konkluzji nasuwa się pytanie: kto oszlifuje diament Lucy kiedy pojawi się w pobliżu Ziemi?
Galaktyka Centaurus
Galaktyka soczewkowatą, znacznie masywniejsza od Drogi Mlecznej, znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura. Została odkryta 4 sierpnia 1826 r. przez J. Dunlopa. Jest to najbliższa Ziemi galaktyka aktywna. Powstała prawdopodobnie w wyniku kolizji dwóch galaktyk tworząc zbiór gromad gwiazd oraz okazałe ciemne włókna pyłowe. W pobliżu jej centrum, pozostały kosmiczny gruz jest w dalszym ciągu pochłaniany przez centralną czarną dziurę o masie miliard razy większej od masy Słońca.