Zapraszamy do naszych salonów od pon. do pt.12-18, sob.11-15

Biżuteria jest niezmiennym i nieodłącznym elementem zdobnictwa niemal każdego człowieka od kilkuset lat. To jej zadaniem jest podkreślenie naszego ubioru, lecz zarówno charakteru. Wyroby jubilerskie odzwierciedlają naszą osobowość – dobieramy ją względem własnego stylu. Gdzie zaczyna się historia biżuterii oraz jakie pełniła niegdyś funkcje?

Początki biżuterii

Pierwszymi budulcem, który zapoczątkował epokę zdobnictwa było drewno, a także muszle i kamienie. Pozyskiwane były z pobliskich, ogólnodostępnych źródeł. W późniejszych latach odkryto metale szlachetne – miedź, srebro czy złoto. Materiały te znacznie poprawiły jakość wykonywanych tworów. Ulepszona została również technika, dzięki czemu kształty nabierały nowej, wyrazistej formy.

W Egipcie biżuteria pełniła funkcje religijne. Tworzono charakterystyczne amulety i talizmany, mające ustrzec przed złem. To właśnie Egipcjanie zapoczątkowali rozwój nowych gatunków, takich jak kolczyki, broszki, a także wykwintne bransolety i naszyjniki. W Grecji zdobnictwo zyskało popularność na przełomie V wieku. Zainteresowanie budziły przede wszystkim elementy przyrody umieszczane na ozdobach.

W średniowieczu zaś nastąpił rozkwit złota, które swoją świeżość zachowało po dziś dzień.

Jakie znaczenie mają pierścionki?

Nie każdy bowiem wie, że pierścionek na danym palcu ma w swojej historii ukryte znaczenie.  Nie jest tajemnicą, że pierścionek lub obrączka na serdecznym palcu lewej ręki oznacza, że dana osoba jest zajęta, a być może nawet po ślubie. Warto wiedzieć, co znaczy pierścionek na pozostałych palcach.
Noszenie pierścionka na kciuki dawniej symbolizowało siłę, a także witalność osoby. Palec wskazujący ozdobiony pierścionkiem może ukazywać wyższość oraz pozycję osoby, która pragnie być obdarowana zaufaniem przez innych. Palec środkowy ozdabiają ci, którzy pragną udowodnić pewność siebie, ale również zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, a być może nawet bliskim i znajomym z otoczenia. Pierścionek na małym palcu od zawsze symbolizował władzę, a dzisiaj może również oznaczać przynależność do różnego rodzaju grup.

Obecnie biżuteria stale idzie z postępem. Tworzone są nowe, oryginalne, zaskakujące zdobienia, zaspokajające nawet tych najbardziej wymagających użytkowników. Warto również dowiedzieć się o ukrytej symbolice naszych ulubionych błyskotek, ponieważ może się z nimi wiązać interesująca historia, a każdy element ma odrębne znaczenie.

Tags: ,

Related Article