Zapraszamy do naszych salonów od pon. do pt.12-18, sob.11-15

Kobiety kochają diamenty… chyba większość osób słyszało to powiedzenie. Prawda jest jednak taka, że dla przeważającej części społeczeństwa diamenty są zarezerwowane na szczególne okazje, chociażby ze względu na ich cenę. Najczęściej taką okazją są zaręczyny. Wybór właściwego pierścionka zaręczynowego nie jest łatwym zadaniem, ponieważ sklepy jubilerskie posiadają naprawdę bogatą ofertę biżuterii, ponadto mamy tu do czynienia z odwiecznym dylematem – brylant, czy diament? Jak właściwie nazywa się ten najcenniejszy i najbardziej pożądany kamień szlachetny? Jaka jest różnica pomiędzy nimi? I który z nich wykorzystywany jest do dekorowania biżuterii?

Biżuteria – odwieczna miłość kobiet

Odpowiedź jest bardzo prosta – brylant, to nic innego jak odpowiednio oszlifowany diament, a diament to czysty węgiel ukryty we wnętrzu ziemi, gdzie w procesie krystalizacji trwającym wiele milionów lat, formuje się jeden z najtwardszych i bardzo rzadkich minerałów o zaokrąglonych, zwykle ośmiu ścianach. Tak więc w swojej pierwotnej, surowej formie nazywany jest diamentem, a to, co widzimy w jubilerskich gablotach to brylant – precyzyjnie oszlifowany diament, który zachwyca wspaniałym blaskiem, symetrycznym kształtem i wyjątkową trwałością. Ceny brylantów wahają się w zależności od takich czynników jak masa, kolor i czystość kamienia. Ciekawostką jest fakt, iż jeden z najdroższych diamentów na świecie – Cullinan, znaleziony w 1905 roku niedaleko Pretorii, miał masę 3106 karatów, a jego wartość szacuje się na około 30 milionów złotych! Diament ten został podzielony na 105 części i oszlifowany, dzięki czemu stał się bardziej dostępny pod względem finansowym, choć są kolekcjonerzy i prawdziwy miłośnicy, którzy z pewnością zapłacili by tę astronomiczną kwotę za chęć posiadania tego wyjątkowego egzemplarza w swoich zbiorach.

Branża bez granic!

Sklepy jubilerskie często używają tych dwóch nazw zamiennie, wszystko po to, by ułatwić klientom zakup, jednak jeśli mówimy o pierścionku zaręczynowym, będzie to pierścionek z brylantem. Jego cena będzie uwarunkowana wieloma czynnikami, począwszy od wielkości kamienia, ilości, czy oprawy, jednak rynek jubilerski oferuje tak szeroki wybór, że każdy znajdzie biżuterię w określonym budżecie, będącą najpiękniejszą ozdobą kobiecej dłoni.

Tags:

Related Article