Niektóre metale szlachetne, zwłaszcza chrom, kobalt, nikiel i pallad, wywołują objawy astmy, nieżytu nosa lub pokrzywki. W przypadku platyny objawy te występują znacznie częściej i są bardziej nasilone. Na czym polegają, jak z nimi walczyć i czy to faktycznie skreśla ten metal dla osób uczulonych, dowiesz się z poniższego tekstu.
Platyna – czy i jak uczula ten metal szlachetny?
U chorych na astmę może dojść do zaostrzenia jej objawów, szczególnie gdy wdychają platynę w większym stężeniu. Natomiast rzadko powoduje ona alergie skórne. Nadwrażliwość na platynę (platynoza) zdarza się najczęściej u pracowników rafinerii metali. Pierwsze objawy występują niekiedy już po kilku miesiącach pracy, ale czasami dopiero po kilkudziesięciu latach. Zmiany skórne u chorych z późną alergią mogą pojawić się w dołach łokciowych. W wielu zakładach zajmujących się przeróbką platyny lekarze stwierdzają platynozę u zatrudnionych tam pracowników. Uczulają prawie wyłącznie sole platyny: tetrachloroplatynian potasu, heksachloroplatynian potasu, chloroplatynian amonu i chloroplatynian sodu (Na2PtCl6). Dlatego praca z elektrolitami do platynowania wymaga szczególnej ostrożności.
Uczulenie na biżuterię platynową
Natomiast bardzo rzadko zdarzają się uczulenia na platynową biżuterię. W zupełnie wyjątkowych sytuacjach związki platyny znajdujące się np. w kolczykach powodują powstawanie miejsc zapalnych na płatkach usznych.