Złota biżuteria nie pozostawia nikogo obojętnym, dlatego też posiada ona tak wielu fanów. Czasami jednak pierścionki, kolczyki, łańcuszki czy bransoletki wywołują reakcję w postaci wysypki, swędzenia i zaczerwienienia skóry. To tzw. reakcja alergiczna na metale. Oto kilka informacji na temat uczulenia na złoto.
Alergia na złoto jest prawdopodobnie najczęstszą formą atopowego zapalenia skóry. Nierzadko u osób, które w ogóle nie cierpią z powodu tej wrażliwości, obserwuje się stan zapalny na skórze, swędzenie i zaczerwienienie w miejscach naskórka, z którymi zetknął się złoty produkt.
Czy dana osoba może być uczulona na złotą biżuterię? Z czym to się wiąże?
Najważniejszym czynnikiem wywołującym reakcję jest to, że producenci zawierają w biżuterii zanieczyszczenia niektórych metali. Oznacza to, że bransoletka, łańcuszek lub pierścionek nie są wykonane z czystego stopu złota, ale z różnych składników: niklu, miedzi, kobaltu, chromu.
Wystąpienie takiej reakcji spowodowane jest tym, że osoba nosząca produkt ma nietolerancję na wszystkie lub jeden składnik, który stanowi podstawę biżuterii.
Główne alergeny zawarte w stopach złota to:
- Nikiel. Najpopularniejszy i najczęściej dodawany metal w stopach. Powodem jest jego taniość. Dodaje biżuterii bieli i dodatkowej trwałości.
- Pallad. Częściej wchodzi w skład stopów wchodzących w skład białego złota, tworząc wysokiej jakości połysk i połysk.
Alergia na złoto występuje nie tylko z powodu poszczególnych pierwiastków tworzących stop, ale także z innych powodów:
- Dezodorant. Kontakt złota z dezodorantem powoduje podrażnienia skóry, dlatego należy unikać tego „sąsiedztwa”.
- Domowe środki chemiczne. Znika w mikropęknięciach na produktach i tam gromadzi się wywołując podrażnienia. Tymczasem ludzie odpisują zaczerwienienia, łuszczenie się skóry na biżuterii ze złota.
- Polerowane fabrycznie. Niektórzy pozbawieni skrupułów producenci biżuterii zaniedbują wysokiej jakości polerowanie, wykonując je powierzchownie. Może to spowodować reakcję na skórze.
- Tło hormonalne kobiety w ciąży w oczekiwaniu na dziecko często staje się jednym z czynników prowokujących reakcję na złotą biżuterię. Wysypka i inne objawy ustępują w ciągu kilku dni po porodzie i wyzdrowieniu.
Należy pamiętać, że alergia na żółte złoto objawia się znacznie szybciej, ponieważ zawiera ona w swoim składzie większą ilość związków innych metali. Produkty niskiej jakości lub biżuteria niższej klasy wywołują atopowe zapalenie skóry, nawet u osób o niskiej predyspozycji do takich reakcji. Dlatego warto skorzystać z porad producentów, którzy oferują tylko najwyższej jakości biżuterii na stronie lisiewski.com
Objawy alergii na złoto
Alergia na złoto może objawiać się natychmiast po założeniu biżuterii lub po pewnym czasie – godzinach, a nawet dniach lub tygodniach. Główne objawy zapalenia skóry to:
- Mrowienie, swędzenie. Pojawia się najczęściej w ciągu pierwszych 30 minut po bliskim kontakcie skóry i złota.
- Czerwona wysypka. Największa lokalizacja występuje w miejscach, w których biżuteria miała kontakt z ciałem. Jednak wysypka może rozprzestrzenić się na inne obszary skóry. To ostra manifestacja choroby.
- Wodniste pęcherze przypominające oparzenia, wewnątrz których można zaobserwować niewielkie nagromadzenie płynu. Z czasem znikają.
- Obrzęk. Obszar pod pierścieniem na palcu staje się spuchnięty.
- Czarne plamki bezpośrednio pod dekoracją . To najcięższy przypadek alergii na złoto. Przy takich objawach zaniedbywanie porady alergologa jest niebezpieczne.
Na uszach alergie na złoto występują znacznie rzadziej. Dlatego jeśli powyższe objawy pojawiają się na innych częściach ciała, a ich brak na narządzie słuchu, nie należy wykluczyć reakcji alergicznej.